Akademia Piłkarska Żyrardów

Historia

Akademia Piłkarska „Żyrardowianka” powołana została do życia w 2017 roku, ale jest kontynuatorem i spadkobiercą tradycji dwóch innych żyrardowskich stowarzyszeń – Klubu Sportowego „Żyrardowianka” i Akademii Piłkarskiej Żyrardów.


Historia Klubu Sportowego „Żyrardowianka” (dawniej Miejskiego Klubu Sportowego), który niegdyś był klubem wielosekcyjnym (m.in. kolarstwo, piłka nożna, boks, lekkoatletyka, hokej, siatkówka, koszykówka), a przez ostatnie lata prowadził jedynie sekcję piłki nożnej, sięga 1923 roku. Wychowankami piłkarskiej sekcji MKS-u byli m.in. Krzysztof Kamiński (dwukrotny Mistrz Polski z Widzewem - na zdjęciu), Roman Wachełko (piłkarz m.in. Legii Warszawa, Bałtyku Gdynia), Tadeusz Spaliński (Legia).

Piłkarze Żyrardowianki w swojej historii czterokrotnie awansowali do III ligi (wg obecnej nomenklatury byłaby to II liga), ale za każdym razem ich przygoda z tą klasą rozgrywkową kończyła się po roku.

Historia Akademii Piłkarskiej Żyrardów jest znacznie krótsza, bowiem sięga 2006 roku, gdy została powołana do życia z inicjatywy dwóch trenerów, a w przeszłości także zawodników Żyrardowianki – Piotra Węgra i Sebastiana Gajewskiego. Pierwszymi rocznikami występującymi pod szyldem AP Żyrardów były drużyny z roczników 1998 i 1999. Dziś to właśnie zawodnicy tamtych zespołów stanowią o sile występującej w Lidze Okręgowej seniorskiej drużyny Akademii Piłkarskiej „Żyrardowianka”.

Akademia Piłkarska „Żyrardowianka” to dziś nie tylko pierwsza drużyna i zespół rezerw, ale przede wszystkim około 350 zawodników trenujących na co dzień pod okiem 25 trenerów. Klub prowadzi obecnie szkolenie roczników od 2002 do 2011 oraz posiada dwie drużyny seniorów. W rundzie jesiennej sezonu 2017 do rozgrywek prowadzonych przez MZPN zgłoszonych zostało 17 drużyn AP „Żyrardowianka”, co z całą pewnością jest rekordem w historii wszystkich żyrardowskich klubów i stowarzyszeń sportowych.


Zarząd klubu tworzą obecnie wychowankowie Żyrardowianki, jej byli piłkarze, a obecnie trenerzy i wychowawcy młodzieży - Daniel Jędrzejewski (prezes), Paweł Małecki oraz Paweł Jakóbiak.